Schodołazy

Schodołaz jest mobilnym urządzeniem, które doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, likwidując bariery architektoniczne i umożliwiając osobom niepełnosprawnym dostęp wszędzie tam, gdzie schody stanowią ograniczenie często nie do pokonania. Wyróżnić można dwie główne kategorie schodołazów. Pierwsze z nich, czyli schodołazy gąsienicowe, wyposażone są w specjalny system gąsienicowy, który pozwala im wjeżdżać i zjeżdżać po krawędziach stopni. Drugi typ stanowią schodołazy kroczące. Urządzenia tego typu, zgodnie z nazewnictwem, „kroczą” po schodach. Kupno lub wynajem jednego z tych dwóch typów schodołazów należy odpowiednio dopasować do miejsca, w którym chcemy z urządzenia korzystać a przede wszystkim dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Osoby cierpiące na określone schorzenia, posiadające dysfunkcje narządów ruchu, miewają problem ze swobodnym poruszaniem się w nieprzystosowanym do nich świecie. Szczególnie mogą odczuwać to osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Schody to najczęściej napotykana przez nie przeszkoda – niestety, wiele miejsce nie jest wyposażonych w specjalne podjazdy czy windy. Dlatego też nasz sklep spieszy z pomocą, oferując schodołazy dla niepełnosprawnych. Dzięki nim codzienne funkcjonowanie wielu osób staje się o wiele łatwiejsze. Na tej stronie zgromadziliśmy dostępne schodołazy do wózka inwalidzkiego.

Jak działa schodołaz?

W naszej ofercie dostępne są zarówno nowe, jak i używane schodołazy. Posiadamy różne warianty, dzięki czemu możliwe jest ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oferta obejmuje m.in. schodołaz gąsienicowy oraz kroczący. Różnią się one od siebie przede wszystkim konstrukcją oraz sposobem, w jaki poruszają się po stopniach.

Ogólna zasada działania schodołazów polega na przetransportowaniu osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim podpiętym do urządzenia, lub bezpośrednio na schodołazie, gdyż występują zarówno schodołazy gąsienicowe jak i schodołazy kroczące ze zintegrowanym siedziskiem. Przed rozpoczęciem jazdy operator musi upewnić się, że prawidłowo podczepił wózek inwalidzki do schodołaza, a jeśli korzysta z urządzenia ze zintegrowanym siedziskiem – odpowiednio posadził i zabezpieczył osobę transportowaną. Następnie po prawidłowym ustawieniu uruchamia się napęd schodołazu dla niepełnosprawnych, a tryb jezdny – czy to gąsienicowy czy kroczączy – umożliwa płynne pokonywanie różnicy poziomów.

Schodołaz gąsienicowy ułatwiający przemieszczanie po schodach

W naszej ofercie znajdują się używane oraz nowe schodołazy do wózka inwalidzkiego. Każdy model gąsienicowy wyposażony jest w szereg zabezpieczeń m.in. pasy bezpieczeństwa, czujnik lub wskaźnik kąta nachylenia schodów czy awaryjny przycisk stop. W wybranych modelach występuje także regulowana prędkość jazdy Zapewniają one należytą stabilność, komfort oraz bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym i umożliwiają zachowanie kontroli nad całym procesem transportu po schodach. Gąsienice będące częścią schodołazu przylegają do stopni, umożliwiając urządzeniu płynne przemieszczanie się w górę oraz w dół. O bezpieczeństwo dba również zastosowany w tego typu schodołazach hamulec elektromagnetyczny.

Schodołaz gąsienicowy dla niepełnosprawnych przystosowany jest do jazdy wyłącznie na prostych biegach schodowych, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Z tego względu urządzenia te można użytkować zarówno w domach, blokach jak i w budynkach użyteczności publicznej. Oferowane przez nas schodołazy skonstruowane są w taki sposób, aby szybko i sprawnie można było je rozmontować na dwie części i tym samym ułatwić ich transport np. w bagażniku samochodu.

Schodołaz kroczący wspomagający bezpieczne pokonywanie schodów

Schodołaz kroczący co do zasady działa podobnie do gąsienicowego, jednakże sposób pokonywania schodów jest w tym przypadku nieco inny. Działa tutaj bowiem mechanizm podnoszenia i opuszczania kroków. Urządzenie porusza się w sposób płynny przemieszczając użytkownika w górę lub w dół. Zasada działania schodołaza kroczącego jest taka sama w przypadku urządzenia, do którego dopinamy wózek inwalidzki, jak i takiego które posiada zintegrowane siedzisko. Podczas podnoszenia schodów, osoba niepełnosprawna przemieszcza się jednorazowo o jeden stopień. Płynność całego procesu zapewnia system kontroli prędkości. Operator w porozumieniu z osobą transportowaną decydują w jakim trybie pokonywane są schody – jednokrokowym lub ciągłym – i z jaką prędkością. Jest to uwarunkowane przede wszystkim doświadczeniem i umiejętnościami operatora, ale także subiektywnym odczuciem komfortu podczas jazdy przez osobę niepełnosprawną.

Systemy bezpieczeństwa w tego rodzaju schodołazach działają bardzo podobnie. Schodołazy kroczące wyposażane są w elementy takie jak czujniki kąta pochylenia, pasy bezpieczeństwa oraz boczne kółka. W naszej ofercie dostępne są jedynie sprzęty najwyższej jakości. Bezpieczeństwo oraz komfort naszych Klientów stanowi dla nas bowiem priorytet. Używane schodołazy są dokładnie sprawdzane pod kątem sprawności działania i standardem nie odbiegają od ich nowych odpowiedników. Możliwe jest ich nabycie w atrakcyjnych cenach, co dla wielu osób stanowi istotną kwestię.

Schodołaz udogodnieniem dla niepełnosprawnego oraz opiekuna

Schodołaz stanowi oczywiście ogromne wsparcie dla osoby niepełnosprawnej. Okazuje się jednak także sporym wsparciem dla opiekuna, który nierzadko pomaga w pokonywaniu napotykanych codziennie przeszkód, a także w transporcie wózka inwalidzkiego. Dla takiej osoby schodołaz może wydawać się dodatkowym obciążeniem, jednakże jest wręcz przeciwnie. Schodołaz istotnie ułatiwa codzienne funkcjonowanie, a dodatkowo może byc bez problemu przewożony np. w bagażniku samochodu osobowego, bez obaw o wymiary. Schodołaz kroczący rozkłada się na kilka mniejszych elementów a schodołaz gąsienicowy można z łatwością rozłożyć odczepiając kolumnę sterowniczą od części jezdnej uzyskując dwa
elementy mieszczące się do bagażnika.

W Horyzontach Bez Granic dbamy także o to, aby oferowane przez nas zarówno schodołazy używane, jak i nowe schodołazy zapewniały poza bezpieczeństwem, komfort i wygodę w czasie przemieszczania się po schodach. Siedziska są miękkie i ergonomiczne, a prędkość w wielu modelach można samodzielnie regulować. Pomyśleliśmy także o awaryjnych sytuacjach, w których szybkie przemieszczenie osoby niepełnosprawnej może być konieczne. Dlatego też w naszej ofercie dostępne są krzesła ewakuacyjne, umożliwiające bezpieczny i sprawny transport.

Oferta sprzętów używanych i nowych z opcją dofinansowania

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów ze względu m.in. na konieczność zakupu leków i wielu specjalistycznych środków, może mieć bardzo ograniczony budżet na udogodnienia takie jak schodołaz do wózka inwalidzkiego. Dlatego zadbaliśmy o to, aby możliwe było skorzystanie z dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty, aby móc ubiegać się o pokrycie nawet 95% kosztów zakupu.

Poza tym oferta Horyzontów Bez Granic uwzględnia nie tylko nowe egzemplarze. Dostępne są u nas bowiem również schodołazy używane. Nie należy obawiać się o ich stan i powiązane z tym bezpieczeństwo, gdyż każdy model zostaje przez nas dokładnie sprawdzony przed dopuszczeniem do ponownego użytku. Wszystkie urządzenia znajdujące się w naszym asortymencie posiadają certyfikat CE, co stanowi dodatkowe potwierdzenie jakości.

Szansa na bardziej komfortowe funkcjonowanie

Dzięki możliwości zastosowania schodołazów wiele osób niepełnosprawnych może zyskać dostęp do wcześniej nieosiągalnych miejsc, co może przyczynić się do ograniczenia wykluczenia ze społeczeństwa. Zwiększenie dostępności do, chociażby różnego rodzaju obiektów kultury i możliwość swobodnego poruszania się po nich może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie i ogólny dobrostan. Sprzęt bardzo często okazuje się przydatny także w warunkach domowych. Zastosowanie schodołazów odciąża również opiekunów osób korzystających z wózków inwalidzkich.

Scroll to Top