Strona główna > Schodołazy

Schodołazy

Strona główna > Schodołazy

Schodołazy

Rodzaj schodołaza

Gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe

nowosc@2x (1)

Nowe

nowosc@2x (1)
schodołazy dla osób niepełnosprawnych

Używane

Schodołazy kroczące

nowosc@2x (1)
schodołazy dla niepełnosprawnych

Nowe

nowosc@2x (1)
schodołazy

Używane

Schodołazy inwalidzkie dla niepełnosprawnych – pokonaj każdy problem architektoniczny

Elektryczne schodołazy stanowią rewolucyjne rozwiązanie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Pokonanie schodów zazwyczaj jest dla nich największym wyzwaniem, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma windy. Przemieszczanie staje się łatwiejsze przy zastosowaniu sprzętu, jakim jest schodołaz. Cena uzależniona jest od konkretnego modelu, a najlepsze propozycje znajdziesz w sklepie Horyzonty Bez Granic.

Czym jest schodołaz inwalidzki?

Specjalistyczne urządzenie przeznaczone do transportu osób niepełnosprawnych to tzw. schodołaz. Jest zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić chorym komfortowe przemieszczanie się. Zapewnia szybkie i sprawne pokonanie prostych i krętych schodów na wózku, bez względu na ich konstrukcję czy wysokość. Schodołaz ręczny, w zależności od konkretnego typu, składa się m.in. z ramy, napędu (gąsienicowego lub kroczącego), siedziska lub uchwytów do montażu wózka inwalidzkiego oraz akumulatora.

Każdy model wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zwiększające stabilizację oraz komfort chorego. Schodołazy mogą być stosowane w miejscach publicznych, np. w placówkach oświatowych czy wszelkiego rodzaju urzędach, ale również w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i prywatnych domach.

Jakie są zalety używania schodołazów elektrycznych dla niepełnosprawnych?

Schodołazy inwalidzkie posiadają szereg rozwiązań ułatwiających operatorowi bezpieczną obsługę na schodach, m.in. czujniki kąta pochylenia, wskaźniki naładowania baterii czy – jak w przypadku wybranych modeli gąsienicowych – elektroniczny system zapobiegający przeciążeniu. Ponadto lekka konstrukcja ułatwia przenoszenie i przechowywanie, co czyni je idealnym wyborem zarówno do użytku codziennego, jak i w nagłych sytuacjach.

Schodołazy gąsienicowe wyposażone są w specjalny napęd gąsienicowy, co sprawia, że urządzenie automatycznie porusza się, bez konieczności użycia siły przez operatora. Wszystko opiera się o działanie gumowych gąsienic o wysokim współczynniku tarcia, które przesuwają się wokół kółek umocowanych w części jezdnej urządzenia. Dzięki temu istnieje możliwość pokonywania stopni, zarówno w górę, jak i w dół. Tego typu schodołazy składają się z zaledwie dwóch elementów, co powoduje że przygotowanie ich do jazdy nie wymaga czasu i sprawia, że są gotowe do natychmiastowego użytku.

Solidna budowa oraz wytrzymałe materiały zapewniają niezawodność i długotrwałe użytkowanie, co sprawia, że są nieocenionym narzędziem dla osób z ograniczeniami ruchowymi. W ofercie sklepu Horyzonty Bez Granic znajdziesz urządzenia różnego rodzaju – począwszy od gąsienicowych aż po kroczące – schodołazy nowe, jak i schodołazy używane.

Schodołaz nowy – refundacja i dofinansowanie

Schodołazy dla osób z niepełnosprawnościami są klasyfikowane jako wyroby medyczne. Są produktami o niezwykle spersonalizowanym przeznaczeniu i niestety nie należą do tanich. Z tego powodu prywatny zakup z własnych środków często okazuje się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednak w przypadku schodołazów, możesz starać się o wsparcie finansowe na likwidację barier komunikacyjnych i technicznych dla osób niepełnosprawnych poprzez lokalne placówki takie jak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dostępne jest dofinansowanie nawet do 95% wartości transportera. Aby ubiegać się o środki, wystarczy zebrać niezbędne dokumenty.

Co jest konieczne do dofinansowania zakupu schodołazu?

Oczywistą kwestią jest posiadanie statusu osoby niepełnosprawnej przez przyszłego właściciela schodołazu. Potwierdzamy to ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, które uprawnia do uzyskania dofinansowania na pokonanie barier architektonicznych. Nie należy go mylić z orzeczeniem o niezdolności do pracy, które jest wystawiane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Specjalny wniosek należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zostanie on rozpatrzony przez właściwy organ administracyjny do rozstrzygnięcia sprawy dofinansowania (starosta lub prezydent miasta). Dokumenty można złożyć w indywidualnie, w formie podania kierowanego bezpośrednio do starosty lub prezydenta miasta, lub za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Konieczna jest forma pisemna składania wniosków. Całą procedurę reguluje prawnie Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku, które mówi o orzekaniu niepełnosprawności oraz jej przyznawaniu. Oprócz wspomnianego wcześniej orzeczenia o niepełnosprawności należy również dołączyć do wniosku fakturę pro-formę na wybrany model schodołaza.

Codzienne funkcjonowanie i niespodziewane sytuacje

W awaryjnych przypadkach, takich jak np. pożar, kluczowe znaczenie dla szybkiej ewakuacji osób niepełnosprawnych z budynku stanowią właśnie schodołazy. Cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak zainwestować w jakościowy sprzęt, który odznacza się łatwością obsługi i sprawnym montażem.

Schodołazy używane i nowe, to nie tylko udogodnienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi, ale również niezawodne narzędzia zapewniające mobilność i samodzielne przemieszczanie w różnych sytuacjach. Bezpieczeństwo użytkowników jest dużo bardziej skuteczne przez dostępność urządzeń takich jak schodołazy. Używany model z dobrej jakości materiałów sprawdzi się równie dobrze, co nowy sprzęt.

Scroll to Top