Jak działa schodołaz? Jak go używać?
Transportery schodowe, czyli tak zwane schodołazy, to nieoceniona pomoc dla osób mających problemy z poruszaniem. Sprzęt jest niezawodny nie tylko w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale także dla osób starszych i cierpiących na schorzenia utrudniające samodzielne chodzenie. Stanowią element ograniczający bariery architektoniczne w przestrzeni prywatnej oraz publicznej.
Mechanizm działania a rodzaj schodołazu
Schodołazy powinny wyróżniać się niewielkimi rozmiarami i wysoką funkcjonalnością. Niezależnie od tego czy wybierzesz schodołaz kroczący czy gąsienicowy, obsługa urządzenia zazwyczaj wymaga pomocy i wsparcia drugiej osoby.
Schodołazy kroczące działają, wykorzystując mechanizm kroczący. Za pomocą kół prowadzących następuje pokonywanie schodów po pojedynczych stopniach. Mogą występować w wersji elektrycznej lub ręcznej. W pierwszym przypadku wymagana jest duża sprawność i siła operatora, który samodzielnie musi wciągać urządzenie po schodach. Jeśli chodzi o modele elektryczne, które są wyposażone w silniki elektryczne, są one znacznie łatwiejsze w obsłudze. Sprawdzą się dla osób, które nie mają wystarczającej siły w rękach. Pamiętaj jednak, że nie są to nadal urządzenia samobieżne i automatyczne – ciągle wymagają użycia pewnej siły przez operatora sprzętu.
Schodołazy gąsienicowe posiadają charakterystyczne gąsienice, które gwarantują dużą przyczepność i stabilność. Elektryczny mechanizm nie wymaga użycia siły operatora i dobrej kondycji fizycznej, dzięki czemu urządzenie porusza się po schodach praktycznie samo. Wiele modeli jest wyposażone w hamulce elektromagnetyczne, które zwiększają bezpieczeństwo użytkownika. Dzięki nim schodołaz nie zsunie się ze schodów.
Schodołazy krzesełkowe – zasada działania
Kroczące i gąsienicowe schodołazy, są dostępne w dwóch wersjach. Są to urządzenia zaprojektowane do podłączenia wózka inwalidzkiego lub takie, które posiadają własne krzesło transportowe.
Oba typy urządzeń różnią się zasadniczo pod względem funkcji. Schodołazy przeznaczone do wózków inwalidzkich ręcznych. Z kolei modele krzesełkowe umożliwiają transport osób, które nie korzystają z wózków inwalidzkich.
Dlatego też, wybierając odpowiedni schodołaz, należy wziąć pod uwagę nie tylko stan zdrowia osoby, która będzie korzystać z urządzenia, ale także kondycję i sprawność osoby obsługującej schodołaz.
Schodołazy – dla kogo się przydadzą?
Schodołazy są nieocenioną pomocą wszędzie tam, gdzie schody stanowią barierę dla osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki nim mogą się przemieszczać osoby starsze, chore, kontuzjowane oraz niepełnosprawne.
Ze względu na prostą i intuicyjną obsługę, nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Można ich używać zarówno w domach prywatnych, jak i w miejscach publicznych takich jak instytucje państwowe, placówki medyczne, szkoły, urzędy i inne obiekty użyteczności publicznej. Co więcej, są najbardziej ekonomiczną i funkcjonalną alternatywą dla wind, ruchomych platform oraz innych stałych systemów transportowych. Ich mobilność jest ogromną zaletą, ponieważ można je przenosić i używać w różnych miejscach.
Ważne jest jednak, aby schodołazy były dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. Wybór odpowiedniego modelu zależy od typu i konstrukcji schodów, które mają być pokonywane, mobilności transportowanych osób oraz sprawności operatora. Konkretne modele mają różne parametry, takie jak maksymalne wymiary stopni czy kąt nachylenia, a także dodatkowe akcesoria i funkcje. Dlatego wybór odpowiedniego schodołazu wymaga starannego przemyślenia. Na stronie Horyzonty Bez Granic znajdziesz różnorodne urządzenia, zarówno nowe, jak i używane o rozmaitych funkcjach i parametrach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz sprzęt spełniający Twoje wymagania.